Het injectietarief: wat is waar en wat niet?
Hoe zit het injectietarief in elkaar? Het principe is eigenlijk heel eenvoudig. Je zonnepanelen produceren energie die je gedeeltelijk zelf verbruikt (dus op het moment dat je zonnepanelen die energie opwekken). De elektriciteit die je niet zelf verbruikt, komt op het net terecht. Voor de stroom die je in het net injecteert, krijg je van je elektriciteitsleverancier een vergoeding en die vergoeding is het veelbesproken “injectietarief”.
Met andere woorden:
- Voor de elektriciteit die je van het net afneemt, betaal je een afnametarief volgens de voorwaarden van je contract.
- Voor de elektriciteit die je in het net injecteert, ontvang je een bedrag per geïnjecteerde kWh. Dat is het injectietarief.
1.Het injectietarief geldt voor alle huishoudens
WAAR ... maar het hangt af van je gewest.
In VLAANDEREN is het injectietarief van toepassing voor alle eigenaars van zonnepanelen die al een digitale meter hebben. Voldoe je aan die twee voorwaarden? Dan geldt het systeem met injectietarief voor jouw installatie.
Dan verandert er voorlopig niets. Je blijft genieten van het systeem met de terugdraaiende teller tot Fluvius bij jou een digitale meter komt installeren, tussen 2021 en eind 2029. Op dat moment moeten alle Vlaamse woningen voorzien zijn van een digitale meter. Zodra je meter geïnstalleerd is, val je meteen onder het systeem met injectietarief.
In BRUSSEL geldt het injectietarief sinds 1 november 2021 voor alle eigenaars van zonnepanelen.
In WALLONIË bepaalt de installatiedatum van je zonnepanelen of je het injectietarief geniet.
-
Heb je vóór 1 januari 2024 zonnepanelen geïnstalleerd? Dan is het injectietarief nog niet op jou van toepassing, zelfs als je een digitale meter gebruikt. De uitrol van digitale meters moet in Wallonië tegen 2030 volooid zijn en pas dan geldt het injectietarief voor alle eigenaars van zonnepanelen.
Ondertussen blijft het systeem van de terugdraaiende teller op jou van toepassing, ongeacht je metertype. Voor je factuur berekenen we het verschil tussen de stroom die je uit het net opneemt en de stroom van je zonnepanelen die je erin injecteert. Vervolgens rekenen we je alleen dit “netto” verbruik aan.
Maar als je vóór 2030 wil overstappen op het injectietarief, dan kan dat. Je hoeft het alleen aan te vragen. - Heb je na januari 2024 zonnepanelen geïnstalleerd? Dan is het injectietarief automatisch van toepassing op je installatie.
2. Als ik het injectietarief geniet, betaal ik geen prosumententarief meer
WAAR ... maar het hangt ervan af!
In VLAANDEREN zit het zo in elkaar: zodra je instapt in het systeem met injectietarief, val je niet meer onder het principe van de terugdraaiende meter (dat sowieso verdwijnt). Je betaalt dus geen 'forfaitair' prosumententarief meer voor het gebruik van het distributienet. Maar sinds januari 2023 betaal je in elk geval wel het capaciteitstarief. Wil je daar meer over weten? Lees dan zeker dit artikel.
Maar wat als je nog een analoge meter hebt? Dan moet je nog steeds het prosumententarief betalen.
In BRUSSEL is in 2020 voorgoed afgestapt van het systeem van de terugdraaiende teller en ook het principe van de gedeeltelijke compensatie (voor installaties van minder dan 5 kW) is er ondertussen afgeschaft. Conclusie? Je betaalt geen prosumententarief meer en geniet het injectietarief.
In WALLONIË val je meteen onder het systeem van het injectietarief als je installatie na januari 2024 werd geplaatst. Net als in Vlaanderen betaal je dan geen prosumententarief meer.
Maar installaties die vóór januari 2024 in gebruik waren genomen, vallen nog onder het compensatiesysteem. Ze blijven dus onderworpen aan het prosumententarief. Dat betaal je nu volledig zelf, want de Waalse regering compenseert het niet meer na 2024.
3. Een digitale meter is verplicht voor het injectietarief
IN VLAANDEREN EN WALLONIË: WAAR.
Een digitale meter meet apart je stroomafname van het net en je injectie in het net. Dat is nodig om te berekenen hoeveel vergoeding je ontvangt voor de elektriciteit die je in het net injecteert. Met een elektromechanische meter kan dat niet.
De installatie van een digitale meter is dus noodzakelijk in VLAANDEREN! Als je in Vlaanderen of Wallonië zonnepanelen installeert, dan wordt er trouwens (vanaf januari 2024) automatisch een digitale meter geplaatst. Gratis!
… maar ook NIET WAAR
In BRUSSEL hebben alle gezinnen een bidirectionele meter (en geen digitale meter) die zowel de afgenomen als de geïnjecteerde elektriciteit meet. Alle vereiste informatie is dus beschikbaar.
4. Het injectietarief is voordelig
WAAR en NIET WAAR.
Het injectietarief bedraagt altijd minder dan het afnametarief. Hoe rendabel is dit systeem dan voor jou? Dat hangt van je verbruiksprofiel af. Hoe haal je er het meeste voordeel uit?
- Verhoog je zelfverbruik zo veel mogelijk. Hoe meer je van je eigen elektriciteitsproductie verbruikt op het moment dat die elektriciteit geproduceerd wordt, hoe meer je immers bespaart. Met andere woorden, je moet op dat moment zelf veel verbruiken en geen of weinig energie injecteren in het net. Logisch ook, want je energiefactuur wordt berekend op basis van je werkelijk afgenomen verbruik van het net.
- Als je overdag regelmatig thuis bent, kan je je zelfverbruik verhogen door je elektrische toestellen te laten draaien en bijvoorbeeld je elektrische auto op te laden wanneer je zonnepanelen stroom produceren. Een andere mogelijkheid is dat je je elektrische toestellen op afstand activeert met slimme oplossingen.
- Investeer in een thuisbatterij. Daarmee sla je de elektriciteit die je zonnepanelen produceren op om die later te gebruiken wanneer je panelen weinig of geen stroom opwekken. Dat is voordelig in Brussel, Vlaanderen en Wallonië, behalve als je nog onder het systeem van de terugdraaiende teller valt.
- Ontdek de Smart App van ENGIE. Deze digitale tool helpt je om je verbruik onder controle te houden door je elektriciteitsproductie en -verbruik op elk moment te monitoren.
Vraag in VLAANDEREN ook je retroactieve investeringspremie aan binnen de 6 maanden na de installatie van je digitale meter of tot 31 december 2021 voor digitale meters die voordien al geïnstalleerd werden. Heb je een warmtepomp die voor 2021 geïnstalleerd werd, dan is er voor jou ook een premie! Meer details op de website van Fluvius.
5. Het bedrag van het injectietarief komt overeen met de prijs van elektriciteit van het net
NIET WAAR.
Je injectie wordt uiteraard vergoed, maar 1 geïnjecteerde kWh brengt je minder op in euro’s dan de gebruikelijke kostprijs om 1 kWh uit het net af te nemen. De prijs waartegen je kWh geïnjecteerde elektriciteit wordt overgekocht, omvat namelijk geen transport- en distributiekosten en al evenmin belastingen. Dat is zo bij alle elektriciteitsleveranciers!
ENGIE biedt heel interessante injectietarieven aan. Bij elk energiecontract hoort ook een injectiecontract. Het bedrag hangt dus af van je contract. Bekijk eventueel hier overzicht van de injectietarieven vind je alvast hier als je dat wenst.
6. Ik moet een contract afsluiten voor de injectie
WAAR.
Om een vergoeding te krijgen voor de elektriciteit die je injecteert in het net, moet je inderdaad een contract afsluiten met je energieleverancier. Ben je klant bij ENGIE? Zodra de distributienetbeheerder (Fluvius in Vlaanderen, Ores en andere in Wallonië en Sibelga in Brussel) ons meldt dat je overgestapt bent naar het systeem met injectietarief, sturen we je automatisch ons contractvoorstel voor de injectie. Je hoeft alleen nog te tekenen. Op deze pagina vind je meer informatie.
Goed om te weten. Het kan enkele weken of zelfs maanden duren om een injectiecontract te sluiten, maar dat speelt geen rol: het injectietarief wordt retroactief toegepast op je contract.
Ben je nog geen klant? Ook dan kunnen we je op de hoogte houden. Op deze pagina vind je meer informatie.
Heb je nog vragen over het injectietarief Op onze FAQ-webpagina vind je duidelijke antwoorden op de meestgestelde vragen.